20 września 2018

Ostatnia szansa na leasing z ratą zaliczaną w całości do kosztów

Od 2019 r. zapowiada się sporo zmian w ustawie o podatku dochodowym. Jedną z nich jest obowiązek zaliczania do kosztów uzyskania przychodów tylko części raty leasingu samochodu osobowego przekraczającego wartość początkową w kwocie 150.000 zł.  

Przedsiębiorcy chętnie wybierają ten rodzaj finansowania samochodów, ze względu na duże korzyści podatkowe. Leasing auta jest bowiem w tej chwili bardziej opłacalny niż zakup za gotówkę. Dzieje się tak, ponieważ ratę w całości wlicza się w koszty uzyskania przychodów. Ze względu na zmiany, które wejdą w 2019 roku, leasing może nie być już tak opłacalny.

„Od 2019 r. sytuacja ulegnie zmianie. Oprócz limitu dla rat amortyzacyjnych powstanie dodatkowy, dla leasingu. Do kosztów nie będzie można zaliczać opłat wynikających z umowy leasingu, umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy.” – PIT.pl

Sposobem na zachowanie możliwości odliczenia całej raty w koszty jest zawarcie umowy leasingu przed wejściem w życie nowych przepisów. Oznacza to, że jeszcze przez 2 lata będzie można korzystać z tego przywileju. 

Dodatkowo, jeśli samochód wykorzystywany jest w celach zarówno prywatnych jak i służbowych, możliwość odliczania kosztów dot. tych samochodów ma zostać ograniczona do 50%. Celem tej zmiany ma być wprowadzenie takich zasad rozliczania samochodów osobowych w podatkach dochodowych, na jakich rozliczany jest VAT.